13588942_10209923655227379_1512440740_o1.jpg
Здравей! Това е моят блог и тук ще споделям идеи за повече движение, по-добро хранене и изобщо нещица, които да вземеш по пътя си към по-добро здраве. Приятно пътуване!
„КРИВИ“ ЛИ СА УЧЕНИЦИТЕ НИ? МОЖЕМ ЛИ ДА ГИ „ИЗПРАВИМ“?

„КРИВИ“ ЛИ СА УЧЕНИЦИТЕ НИ? МОЖЕМ ЛИ ДА ГИ „ИЗПРАВИМ“?

Една много болна тема. Никой няма да отрече: децата ни се движат все по-малко, играят все по-рядко навън, висят все повече пред електронни устройства. Тенденцията е ясна и тревожна, затова и постът ми е по-дълъг.

Поводът за този пост е едно изследване на гръбначния изкривявания и постурални нарушения при деца от 1ви до 4ти клас, инициирано и финансирано от Ротари клуб Габрово. Получих част от резултатите от това изследване от Тоня Цочева – рехабилитатор, специалист по Ресторативно движение (като се сертифицирам догодина и аз в Ресторативно движение, ще бъдем нещо като колежки!J) и участник в скрининга, осъществен в две габровски училища през октомври и ноември 2017 г. Тоня беше така добра да сподели и коментира с мен обобщените резултати от едното училище, които се отнасят за 258 деца. Ще си позволя да предположа, че тези резултати не са специфични за габровчетата и бихме могли да ги екстраполираме върху учениците в градовете като цяло. Дори бих спекулирала, че децата в по-големите градове вероятно са по-обездвижени и с повече проблеми.

Децата са прегледани по 25 показателя, част от които са:

-          Проверка за изкривявания на гръбначния стълб: кифоза – състояние на прекалена извивка назад на прешлените в средната и горна част на гърба (изглежда като изгърбване); лордоза – прекалено извиване на поясните прешлени напред; сколиоза – изкривяване на части от гръбнака вляво или вдясно.

С гръбначно изкривяване или изкривявания са 66% от децата. Преобладаващото състояние, изявено при повече от половината ученици, е лордозата, която носи най-вече риск от ранна дископатия, но не само.

-          Плоскостъпие: 87% от децата страдат от някаква форма и степен на плоскостъпие. Тоест – почти всички!

Плоскостъпието не е само проблем на ходилото. То засяга подравняването и движението на цялото тяло, съответно и създава риск от травми. Когато детето ходи или тича, сочат ли стъпалата навън? Ако да, има голяма вероятност сводовете да са започнали да пропадат. Обърни внимание възможно най-рано. Имай предвид, че пропадането на свода означава слабост на определена мускулатура на стъпалото, подбедрицата, вътрешното бедро. С подходящи упражнения и терапия има възможност проблемът да се хване в начална фаза и реши, особено при децата.

-          „Криловидни“ лопатки и лопатки, които стоят на различна височина

Всички сме виждали стърчащи лопатки. Те са признак за дисфункция на гърба и торса, при която се претоварват част от мускулите на рамото и гърдите. Тази дисфункция се проявява при 77% от децата и носи рискове от болки в рамото и изкривявания на гръбнака.

-          Функционални тестове

Част от показателите в проведеното изследване са т.нар. функционални тестове, тоест проверка доколко детето може да изпълни определени естествени движения.

-          Може ли детето да докосне пода, навеждайки се напред?

47% от изследваните деца не могат. Основната причина: скъсяване мускулатурата в задната част на краката. Защо е важно детето да може да докосне пода? Липсата на дължина в мускулите на задното бедро и прасеца води до ограничения в определени естествени движения като навеждане, клякане, седеж с краката опънати напред. Движения, които са необходими за тялото. Клякането мобилизира и повлиява цялото тяло, а точно то най-много липсва в нашата култура.

-          Друг лесен функционален тест: може ли детето да стои стабилно на един крак в продължение на 1 минута? 40% от тестваните деца НЕ могат.

Защо е нужно това? За да може детето да ходи „естествено“. В ходенето има фаза, при която човек остава на един крак. Когато няма достатъчна стабилност, настъпват определени промени в походката, които компенсират липсващото умение. Натоварват се структури, които не би трябвало да участват. Тялото прави краткосрочни адаптации, които обаче могат да навредят след време.

Обобщеният резултат е, че при ВСИЧКИ деца, минали през скрининга, се проявява някаква биомеханична дисфункция, свързана с гръбнака или с начина, по който стоят и се движат. При ВСИЧКИ.

И понеже не искам страничката ми да заприличва на БТВ новините, има и втора част.

Добрата новина е, че потенциалът за решаване на тези проблеми при децата е голям. Част от проблемите, разбира се, трябва да се отнесат към лекар, но в много от „леките“ случаи, на които лекарят не би поставил диагноза и които са в начална фаза, подходящи упражнения, спорт, много ходене и някои промени в ежедневието могат да оправят нещата.

КЛЯКАНЕ

Ние живеем в изкуствена среда, която лишава тялото от присъщите му движения. Движението и позицията, които най-най-най-много липсват в ежедневието ни са, КЛЯКАНЕТО и КЛЕКЪТ. Малките дечица клякат много, до момента, в който не ги поставим на стол: докато се хранят, докато гледат филм на дивана, на столчето в автомобила… Остави детето да играе на пода, да се занимава ниско долу. Извади го от полуизлегналата позиция на дивана и го прати да си гледа филма на пода. То ще седи в различни позиции и ще клечи. По този начин ще се развие със способността да кляка, която липсва при много от възрастните. С тази способност ще се оформят костите му, мускулите ще поддържат необходимата дължина. Ставите ще се подхранват чрез движение в пълен обем – глезени, колене, тазобедрени стави.

ХОДЕНЕ

Ходенето е най-естественото и присъщо за човека движение. То не може да се замени с тичане, колоездене, каране на ролери и всякакви други средства за придвижване, които децата обичат. Съзнателно отдели време за ходене с детето си – до училището, до градината, до магазина, в парка, до сладкарницата дори (признавам си, когато не мога да измисля друг стимул, ходим за понички от онези, американските :( ). Ето ТУК писах за това колко ходи един ученик.

ВИСЕНЕ, КАТЕРЕНЕ, НАБИРАНЕ

Тези умения се превеждат в сила и мобилност за горната част на тялото. Халка или лост, закачен вкъщи, ще свършат чудеса. Или площадки, които не се състоят само от пързалка и люлка, а разполагат с катерушки и лостове; е, когато се стопли времето.

СПОРТ

Често се споменава плуването като спорт, който развива хармонично тялото. Аз ходя да плувам в един детски басейн от няколко месеца, и наблюдавам доста деца, които умеят да плуват добре, но са с видимо гръбначно изкривяване, с плоскостъпие и сочещи навън ходила, с глава, изнесена напред.

Всеки спорт може да помогне детето да се развие физически, но ако то вече има някаква изявена дисфункция, е възможно спортуването да не се справи точно с този проблем. По-скоро детето ще пренесе своите компенсаторни движения в съответния спорт и е възможно проблемите дори да се задълбочат.

Но с нашия стил на живот, редовният спорт е задължителен. Тук нещата вероятно са спорни, но в разговора ми с Тоня коментирахме, че леката атлетика развива много от основните умения, необходими за децата – да тичат, да скачат, да прескачат, да клякат, да са стабилни на един крак. Препоръката на Тоня също е децата да практикуват по два спорта, които да се сменят най-много на две години, за да може тялото да се натоварва и развива по разнообразен начин.

ДВИГАТЕЛНА РЕХАБИЛИТАЦИЯ/ СПЕЦИФИЧНИ УПРАЖНЕНИЯ

Когато детето има някакви оплаквания или изглежда, че се е появила някаква биомеханична дисфункция, заведи го на лекар/специалист. В по-леките случаи, например когато сводът на крачето е започнал да спада, но не се е стигнало до плоскостъпие, заедно с препоръката на лекаря е желателно да се потърси специалист, които да може да изготви протокол от упражнения или терапия. Рехабилитаторни упражнения, Ресторативно движение. В това отношение за момента мога да помагам с писанията ми в този блог, а догодина, когато се сертифицирам в Ресторативно движение, се надявам, че ще си имам и практика. Осъзнавам, че това е едно голямо сиво поле – има ли проблем, няма ли; кой казва, че има; какво трябва да се направи. Но моята работа ще бъде насочена към оценка на това как се движи и подравнява тялото от гледна точка на биомеханиката; набелязване на конкретни „слаби“ места, съответно – изготвяне на упражнения и насоки за предотвратяване появата на проблеми.

ЛИЧЕН ПРИМЕР

Прави нещата, които искаш детето ти да прави. Чети книга по корем. Организирай за вечеря пикник на пода. Клякай, за да си играеш с малкото. Предпочитай ходенето пред друг превоз винаги, когато е възможно. Спортувай. Прекарвай време на открито, а при всяка възможност – сред природата. Забавлявай се! :)

Ако имаш конкретни въпроси във връзка темите от този пост, пиши ми на ellie.movement.adddict@gmail.com, и ще дам своето мнение. Аз не съм медицинско лице и дадените препоръки и насоки тук не могат да заместят преглед или консултация при лекар.

Ето и контакта на Тоня: Тоня Цочева, рехабилитатор, миопунктурист, Ресторативно движение, мануална терапия Мълиган концепция, ПНМУ. Насоки: Рано развитие 0-3 г., Координационно развитие, Плоскостъпие, Дискови хернии и парези, Кардио рехабилитация, Вграждане на двигателни навици в изкуствена среда. http://tczdrav.com/

ЗА ВИНСЕНТ И СТРАСТТА

ЗА ВИНСЕНТ И СТРАСТТА

СРАМ – НЕ СРАМ, НАУЧИХ СЕ ДА ПЛУВАМ

СРАМ – НЕ СРАМ, НАУЧИХ СЕ ДА ПЛУВАМ