ИЗЯЖДА ЛИ ТЕ СТРЕСЪТ? Януарски СЕМИНАР и февруарско ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ЗА ТЕБ!
Напоследък ме е подгонила темата за стреса. Не го забелязах веднага, а чак след като ми изскочи от няколко места. Дебнеше ме, без да знам, че е моя тема.
Всичко започна от срещата ми с психотерапевта Яница Неделчева и предложението й да направим съвместен семинар. Потърсихме допирни точки между нейната област – психологията, и моята – Ресторативно движение, и една от тези теми се оказа темата за стреса. Започнах да проучвам връзката между тялото, движението и стреса: как напрежението се насъбира в определени места в тялото, как да забелязваме и, най-вече – как да го разсейваме. Разглеждах някои техники, които помагат да се успокоим в напрегнат момент. Но по-важна ми се стори другата плоскост: за нуждата от ежедневна успокояваща/зареждаща практика. По-важна е, защото има потенциала да преобръща нагласата и психическото състояние на човек.
В днешно време има твърде много тригери, които ни стимулират и възбуждат нервната система. Те могат да бъдат от най-различно естество – семейни вълнения, напрежение в работата, физическо натоварване, трудни моменти – и се натрупват от едната страна на везната. От нас обаче зависи да постигнем баланс. Да уравновесим везната с дейности или начини да релаксираме и презареждаме, които да активират другия дял на нервната система – този, който отговаря за почивката, възстановяването, храносмилането. Точно тези дейности липсват в ежедневието ни. Времето вечер, след дълъг работен ден, прекарано пред телевизора или някое приложение на телефона, за съжаление не се брои; електронните устройства действат стимулиращо и добавят към купчинката на стресорите. И продължаваме да „избутваме“ поредния ден, докато не се появят симптоми на изтощение – дали физически, дали емоционални, дали психически – които понякога дори не забелязваме, вглъбени в изискванията на ежедневието.
Скорошната ми среща с един лекар беше моментът, в който забелязах, че темата „стрес“ ме преследва. Първият въпрос на лекаря беше дали изпитвам силен стрес, а вторият – дали спя добре. „Разбира се, че не съм подложена на особен стрес“, беше моят отговор – „Все пак в момента не работя в офис и основно си гледам детето“. После помислих пак и си представих колко лесно паля и за дребни неща и започвам да крещя… И почетох още малко по темата.
Две неща определят колко напрегнати се чувстваме. Първият е съвкупността от стресори – нашата реалност. А вторият – начинът, по който възприемаме тази реалност. Ако ми се случи да закъснея за среща с половин час, за мен този половин час ще бъде особено мъчителен, дори е вероятно и да ме заболи глава. За някой друг е възможно подобна случка изобщо да не го развълнува. Различните хора реагираме по различен начин на един и същи стимул. Промяната на реалността – на ежедневието ни, обаче, е една по-различна тема. Сега искам да потърсим онова, което МОЖЕМ да правим РЕДОВНО, ВСЕКИ ДЕН, за да балансираме планината от стресори. Това ще ни помогне да възприемем малко по-леко онзи половин час мъчително закъснение.
Ако си стигнал/а с четенето дотук, допускам, че темата за стреса е и твоя тема.
Като начало, заповядай на 28 февруари в Пулс Фитнес – Люлин, на страхотен семинар, който сме подготвили заедно с психотерапевта Яница Неделчева: „Техники за справяне със стреса в ежедневието“.
Като продължение на темата за стреса, ти предлагам да се включиш и в моето февруарско предизвикателство, което нарекох „НЕ на стреса в ежедневието“.
В 4 поредни седмици ще представя 4 техники за релаксация, които можеш да изпробваш успоредно с мен. А можеш да си избереш и различна техника/практика, която лично на теб ти действа успокояващо и зареждащо. Най-важното е да отделиш време и пространство, и да се постараеш да я правиш ежедневно! Ще те насърчавам да изпробваш и откриеш онази практика, която действа най-добре за теб. В днешно време не е проблем да знаеш какво и как – информацията е навсякъде; трудното е да промениш навиците си и да започнеш да прилагаш тази част от наученото, която е ценна за теб.
Всеки ден ще се включвам във Facebook страницата ми с кратко видео или пост, в който ще споделям впечатления от моята собствена практика, а ти ще можеш да се отбелязваш и коментираш как се получава при теб.
Ще дам старт в края на януари. Запиши се под поста във Facebook с едно кратко "Включвам се!" или, ако желаеш да разкажеш повече, ми изпрати имейл на ellie.movement.addict@gmail.com.
Очаквам те!