13588942_10209923655227379_1512440740_o1.jpg
Здравей! Това е моят блог и тук ще споделям идеи за повече движение, по-добро хранене и изобщо нещица, които да вземеш по пътя си към по-добро здраве. Приятно пътуване!
МЕДИТАЦИЯ ЗА НАЧИНАЕЩИ

МЕДИТАЦИЯ ЗА НАЧИНАЕЩИ

Част II от интервюто с Руми Кабзева – специалист по Ресторативно движение, йога, медитация.

Днес с Руми ще задълбаем в темата за медитацията. Препоръчвам най-напред да прочетеш част I от интервюто ни, в което говорим що е то релаксация и медитация, и защо се препоръчва да се научим да релаксираме и като последваща стъпка – да медитираме.

Преди години съм минавала през йога обучение, което включваше и различни варианти на медитация. Те бяха интересни за мен, но тогава намирах за изключително предизвикателство това, доброволно да седя неподвижна и да се старая да се фокусирам върху нещо… безинтересно. Минаха много години, преди да започна да гледам на медитацията по друг начин. Нужно ли е човек да практикува йога и да има по-специална подготовка, за да медитира? Медитацията всъщност за йогини ли е?

Медитацията е за всеки, нужна е единствено решителност. Права си, че идеята да прекараш определено време в една неподвижна поза не е близка до всеки, но е основно условие за практикуване на медитация. Единствено когато тялото е неподвижно, и умът ще го последва.

В днешно време хората се страхуват да останат насаме със себе си, затова и толкова често виждаме хора, движещи се навсякъде със слушалки, гледащи постоянно в мобилните си телефони или включващи телевизор (или нещо, „което да им говори“) в момента, в който стъпят у дома.

С каква медитация да започна като начинаещ?

Най-подходящо за всеки начинаещ е да започне с осъзнаване на дишането, но бих препоръчала поне няколко пъти среща с учител (на живо или онлайн), който да обясни и преподаде методиката. Друг вариант е следване на аудио инструкции или записване на интензивен курс по медитация, който ще даде достатъчно знания за самостоятелна практика вкъщи.

Колко време да си отделям за медитация? Ти препоръчваш ли да се прави всеки ден?

За да има ефект от медитацията, тя трябва да се практикува всеки ден. Започнете с 5-7 минути на ден, за да укрепите позата и увеличавайте времето постепенно. При всеки темпото ще бъде различно.

А колко време би отнело да усетим ефектите от една такава практика?

За усещане на част от ефектите са достатъчни 3-4 седмици ежедневна практика по петнадесетина минути, но те ще бъдат временни и при спиране на практиката ще избледнеят. Ако целта е тези позитивни промени да се превърнат в част от нормалното състояние на тялото и нервната система, ще нужни поне 1 000 часа медитация.

Всъщност, сега се замислям, вкъщи ще ми е много трудно да намеря спокойствие от децата. Дали има някакви варианти за медитация навън? Например, докато се разхождам?

Медитацията бива активна и пасивна. При пасивната форма практикуващият е в неподвижна поза на тихо и удобно за него място. При активната форма, това осъзнаване може да бъде постигнато във всяко едно действие в ежедневието, но това идва след дългогодишна практика на пасивна медитация. Хората сме склонни винаги да намираме оправдания за действията си, но истината е, че всеки може да отдели време за медитация. Може да стане малко по-рано, или да използва обедната си почивка, времето, когато всички са си легнали или удобно време, спрямо личната си програма. След като натрупаме поне 20-30 часа медитативна практика, можем да приложим натрупания опит в така наречената „ходеща медитация“ или с други думи осъзната разходка, по време на която се опитваме да бъдем „тук и сега“ по време на всяко едно движение и да задържим ума присъстващ във всяко действие.

Напоследък следя работата на доста експерти в областта на фитнеса и изобщо в областта на т.нар. здравословен начин на живот. Забелязвам определена тенденция хората, които се стремят да живеят здравословно, които тренират усилено и тези, които заемат високостресови и отговорни позиции, да възприемат медитацията като практика. Ти самата практикуваш ли – ако нямаш против, би ли споделила как? И също – какъв е ефектът за теб?

В модерния живот практиката на медитация намира все по-широко приложение. Всеки, който търси начини за самоусъвършенстване, разбира, че това няма как да се случи, без да се е погрижил за обширния си вътрешен свят. Човек не функционира оптимално, ако не е постигнал вътрешна хармония, ако не е разбрал как работи умът му, как реагира тялото, къде усеща емоциите си и т.н. Щастието, доволството и спокойствието идват отвътре и ако не можем да ги култивираме у себе си, нито един външен стимул няма да може. В това се състои и важната роля на медитацията в живота на човека. Когато човек е в хармония със себе си и заобикалящата го среда, той е по-продуктивен и има по-големи шансове за успех във всяка една област на живота.

За мен практиката е от изключителна важност и от години така започвам деня си. Позитивите от този своеобразен ритуал за мен се проявяват на много нива. Ще спомена само част от тях: помага ми да бъда по-толерантна към себе си и останалите, позволява ми да виждам по-ясно ситуациите и да имам ясното разбиране кои неща зависят от мен. На английски има един много ценен израз, който за мен описва много добре ефекта от медитацията „Allow you to ACT not REACT” или в превод „Позволява ти да действаш съзнателно, а не да реагираш“.

Ние тук тръгнахме към темата за медитацията като практика, която има способност да балансира нервната ни система и съответно – да намалява нивата на стрес. Но медитацията има ли и други ползи?

Права си, темата ни засегна предимно този аспект на медитацията, но тя има изключително много ползотворни ефекти. И колкото повече е обект на изследване от науката, толкова повече ползи получават и научна обосновка.

Трудът на психологът Даниъл Голман и професорът по психология и психиатрия от университетът в Уисконсин-Мадисън Ричард Дейвидсън доказват научно, че медитацията намалява емоционалния елемент на страданието при различни болести (но не лекува болести), намалява  възпаленията (има обратнопропорционална зависимост между часовете медитация и броя на възпалителни цитокини в тялото), увеличава ензима теломераза, който отговаря за стареенето и изменя структурата на мозъка. Това са само малка част от откритията им, те говорят и за приложението на медитацията при третирането на ментални проблеми и психически разстройства, за увеличаване възможностите за концентрация, за развиването на селективност на вниманието и за забавяне процеса на стареене на мозъка, което се постига само след дълго практикуване на медитация.

Благодарна съм на Руми за полезните знания! Признавам си, че не ми бяха ясни всички тези неща, които ни разказа! Можеш да я откриеш тук:

Йога: Всеки понеделник от 18:00 часа в Гаятри йога студио (http://gayatriyogastudio.net)

Ресторативно движение: сряда от 18:00 и събота от 16:00 часа в Сантоша йога студио (http://santoshayoga.eu)

Припомням, че тази седмица можеш да практикуваш релаксация заедно с Руми в подкаста по-долу. Отдели си 10 минутки всеки ден и виж как ти действа!

Това е епизод 2 от подкаста на Movement Addict. В него Румяна Кабзева води 10-минутна практика по "Йога Нидра", като част от февруарското предизвикателство "НЕ на стреса в ежедневието". Целта на това предизвикателство е да търсим и открием ежедневна релаксираща практика или техника, която да ни помогне да балансираме стреса в ежедневието си. За повече информация: www.movementaddict.com. Royalty Free Music from Bensound.

ПОДКАСТ ЗА КОМПАНИЯ?

ПОДКАСТ ЗА КОМПАНИЯ?

РЕЛАКСАЦИЯ ЗА АНТИ-СТРЕС ТЕРАПИЯ

РЕЛАКСАЦИЯ ЗА АНТИ-СТРЕС ТЕРАПИЯ