13588942_10209923655227379_1512440740_o1.jpg
Здравей! Това е моят блог и тук ще споделям идеи за повече движение, по-добро хранене и изобщо нещица, които да вземеш по пътя си към по-добро здраве. Приятно пътуване!
БАЛАНС НА ЕДИН КРАК ЗА НИНДЖИ

БАЛАНС НА ЕДИН КРАК ЗА НИНДЖИ

Представи си как някой си ходи по улицата, но все едно на забавен кадър. Ако се вгледаш в този въображаем човек, ще забележиш, че ходенето е поредица от моменти, в които той балансира на един крак, после на другия. И понеже без да ходиш, никъде няма да стигнеш, е много много важно да можеш да балансираш без усилие и напрежение. Нямаш ли стабилност от стоеж, това означава, че тръгнеш ли нанякъде, по-скоро ще падаш от единия крак на другия и от втория на първия, и от първия на втория... да продължавам ли? Така всяка твоя крачка ще представлява удар и падане върху ставите на стъпалата, на коленете, на таза, на гръбнака...

Ще добавя и още няколко герои в моя филм за баланса. Първият е човек с излишни килограми – при него разрушителният ефект ще бъде още по-силен. А сещаш ли се за типичната тромава и тежка походка на обездвижен възрастен човек? Той едва ли би могъл да направи баланс на един крак, без да се подпира; така, бавно и постепенно, се стига и до бастуна!

Все пак, мисля моят филм да завърши с щастлив край. За целта най-напред тествай баланса си от неподвижен стоеж: можеш ли да балансираш на един крак, поддържайки стабилността на тялото? Без да задържаш дъха, да стискаш челюстите и да размахваш ръце? Без да се олюляваш и накланяш торса встрани? Без да отваряш ходилото навън, без да усукваш и килваш таза встрани? Без да изгубваш свода от вътрешната страна на стъпалото? Без да стягаше мускулите на предното бедро (добре де, за това последното почти се шегувам - то е за просветлени!)? Ако подозираш, че евентуално ползваш някоя от тези стратегии за баланс, чети надолу.

Преди да продължим с балансирането на един крак, ще се подравним на два крака. За онези от вас, с които сме работили подравняване на тялото, това ще означава:

1) стъпалата напред, подравнени по външните ръбове;

2) тазът назад над глезените;

3) външна ротация на бедрената кост, за да не се сблъскват коленете навътре;

4) “forefoot eversion” или еверсия на предната част на ходилото – т.е. притискане възглавничката на големия пръст към пода;

5) отпускане на капачките на коленете, отпускайки мускулите на предните бедра;

6) и за финал – внимателно пренасяне тежестта на единия крак и активиране мускулите отстрани на бедрото (т.нар. абдуктори), за да се отлепи другият крак, докато поддържаме стабилен таз.

След цялото това подравняване се появява хубав вътрешен свод на стъпалото: разтвори добре пръстите, натисни на възглавничката на големия пръст и тази на малкото пръстче, притисни палеца към земята и усети как заработват мускулите, поддържащи свода (нагледно - в краткото видео).

Воала: баланс на един крак! Ако минаваш през всички тези точки в практиката си, дори и да не ги владееш отлично, аз лично те признавам за нинджа! Ако обаче горните точки ти звучат невъзможно, криво и безумно, ела на клас по Ресторативно движение!

Стоежът на един крак с добро подравняване сам по себе си вероятно вече е предизвикателство, така че можеш да си го упражняваш вкъщи, в офиса, в метрото, на касата в супермаркета – навсякъде, където ти се налага да стоиш прав/а. И колко е хубаво, че няма нужда да отделяш специално време за това упражнение, нали?

Но, разбира се, можеш и да добавяш други движения, които биха те затруднили и предизвикали, като например всякакви варианти на навеждане от таза или завъртане да погледнеш зад себе си.  

Ще подскажа и две приложения на баланса на един крак в ежедневието – може да ти се видят смешни, но при мен работят отлично.

Всеки ден обуваш и събуваш чорапи, панталон, обувки, нали? Тези моменти са перфектната възможност да балансираш с активен свод! Забрави посядането на столче и действай.

Putting on socks FINAL_Moment1.jpg

Обуваме и събуваме чорапи, панталони, обувки. Забавяме темпото, освен ако не закъсняваме за работа, стабилизираме опорния крак и повдигаме другия право нагоре, за да изтренираме и пълна флексия на тазобедрената става. Когато обърнем внимание на ежедневните си движения, те работят в наша полза и са нашата тренировка.

Втората възможност идва, когато качваш стълби. Забави темпото – отново сме на забавен кадър, и игнорирай околните, които бързат.

46492460_1793209367468846_5462069592912297984_n.jpg

При всяко поставяне на крака на горно стъпало, стъпи най-напред с външния ръб, сочещ напред, след това притисни възглавничката на палеца - така ще усетиш как се активират мускулите, поддържащи свода. Провери ориентацията на коляното и ако трябва, го коригирай да сочи напред. Едва сега натисни на петата, за да оттласнеш цялото тяло нагоре. Току-що направи първата крачка!

Сигурна съм, че има и много други движения в ежедневието, в които може да се тренира баланс на един крак, но аз лично през последните месеци работя с тези двете и вече се усещам много по-стабилна!

За онези от вас, с които не сме работили подравняване и не знаете какво означават горните шест точки - заповядайте в залата, за да се подравним заедно, за да можем да балансираме, за да можем да ходим свободно!

Ако обаче пръстите на стъпалата, особено палецът, са доста деформирани, като първа стъпка ще препоръчам статиите ми за стъпалата:

РЕСТОРАТИВНО ДВИЖЕНИЕ (ПРЕЗ МОЯ ПОГЛЕД)

РЕСТОРАТИВНО ДВИЖЕНИЕ (ПРЕЗ МОЯ ПОГЛЕД)

ДЕФОРМИРАН ПАЛЕЦ: ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ

ДЕФОРМИРАН ПАЛЕЦ: ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ