ДА СЕ ПОГРИЖИМ ЗА ОСНОВИТЕ НА КЪЩАТА
В нашата култура никой не говори за стъпалата. Сещам се само за рекламите на кремове против мазоли и на противогъбични – все неприятни работи! Вероятно стъпалата не са секси, не знам. Фокусът на фитнес индустрията, например, е в по-големите и видими части на тялото – коремни мускули, глутеуси. Стъпалата влизат в обувки и край – никой не ги вижда през по-голямата част от годината. Затова вниманието е върху обувките, които са почитан моден аксесоар, както и голяма индустрия... Дизайнерите и производителите на обувки обаче са проспали уроците по анатомия и биомеханика или, по-вероятно, никога не им е хрумвало да се посетят такива. Резултатът е, че ако пазаруваме обувки от стандартните марки и модели, се налага нашите крака да се съобразяват и адаптират към тях, и да платят доста тежък данък!
Стъпалата са основата на подвижната къщата, която наричаме тяло. Както в строителството, няма ли стабилна основа, постройката ще е паянтова. Ако имаш проблеми със стъпалата, това може да се отрази и на структурите нагоре – глезени, колене, тазобедрени стави, кръст! Ох! Или казано по обратния начин, здрави стъпала = стабилна къща.
Откъде пък толкова да се появят проблеми със стъпалата, освен ако човек не стъпи накриво, да речем?
Фактор 1: Начина на живот - тоест лайфстайла , искам да кажа:
КАКВИ ОБУВКИ НОСИШ? Още от малки, стъпалата са поставени в предпазващи, но и обездвижващи структури, наречени обувки. И понеже в днешно време повечето модели обувки не следват анатомията на стъпалото, те имат способността да го променят, просто защото са на краката всеки ден, по много часове. Ето ТУК писах за ефекта на често срещаните модели обувки и дадох препоръки за избор на по-щадящи такива.
ХОДИШ ЛИ ПО ЕСТЕСТВЕН ТЕРЕН? Най-хубавото, което можеш да направиш за стъпалата си, е да ги оставиш боси или в минималистични обувки, и да ги пуснеш да ходят по естествен терен. Не днес, но като се стопли разходката из полянката или по плажа е незаменим. И не може да се сравни с разходка върху асфалт от гледна точка на натоварването и раздвижването на структурите вътре в самото стъпало. Но внимание - след години обездвижване, плавният преход е задължителен!
Фактор 2: Начина, по който държиш тялото си, докато стоиш и вървиш:
НАСОЧИ СТЪПАЛАТА НАПРЕД. Навсякъде вижам хора, които стоят и вървят със стъпала, сочещи встрани. Ако забележиш, че колелата на колата ти бият малко встрани, веднага ще я закараш на сервиз, нали? Същото е и със стъпалата. От анатомична гледна точка, те трябва да сочат напред. В противен случай, както с автомобила, други части ще трябва да се включат, за да компенсират ъгъла и да може тялото да се движи напред. (Важно! Това подравняване има много повече аспекти, но в тази статия давам най-първия – стъпалата да сочат напред. В тази статия и във видеото към нея има повече информация за това.)
ИЗМЕСТИ ТАЗА НАЗАД. Следващата стъпка в подравняването е да избуташ таза назад. Ако погледнеш профила на тялото си в едно огледало, тазът трябва да стои над коленете, а коленете – над глезените. Тазът ти не беше там, нали? Твърде вероятно е да имаш усещането, че дупето стърчи назад, когато се подравниш така, но ако редовно обръщаш внимание на подравняването си, малко по малко нещата ще си дойдат на мястото. Обичайното носене на тежестта напред може да се отрази на тялото по най-различни начини, но понеже тук говорим за стъпалата, само ще посоча, че това поставя излишен натиск върху сводовете и, съответно, може да даде отражение върху функцията на самите стъпала. Виждали ли разликата между двете снимки по-долу?
3. Фактор 3: Стъпалата ни са обездвижени. Най-естествения начин за раздвижване е ходенето по естествен терен, но в нашия свят това обикновено е трудно достъпно, а и вероятно опасно. Затова се налага да компенсираме с помощта на упражнения. Точно както човек ходи във фитнеса и тренира бицепси, трицепси, коремни и т.н., има нужда да се тренират и мускулите на стъпалото. Но нашата тренировка ще е насочена към възстановяване на липсващия нервно-мускулния контрол и мобилизиране на ставите.
Загрявка/упражнение 1: Масажирай стъпалото с ръка или върху тенис топка. Усещането според мен е невероятно - прави го, колкото ти е приятно. Ако ти е възможно да отделиш повече време, спусни петата на земята и натискай върху топката, като задържаш по минута на различни точки от стъпалото.Яка алтернатива - помоли партньора си да бъде така добър и да ти направи масаж на стъпалата.
Упражнение 2: Разтваряне пръстите на краката - точно както с ръцете. Ако не ти се удава особено, можеш да пробваш да поносиш специални чорапки (от снимката по горе - My Happy Feet socks) или някакви разделители, които да разтегнат мускулите между пръстите.
Упражнение 3: Повдигане на пръстите. Като за начало, разтвори пръстите колкото е възможно и опитай да повдигнеш само палеца; повдигай го само колкото може, без да се измества встрани. Следващата прогресия е редуване: повдигане на палеца и повдигане на останалите четири пръста.
Упражнение 4: Разтягане на прасеца. След дълги години носене на обувки с повдигната пета и на продължително седене, прасците на повечето хора са изключително стегнати – толкова много, че това започва да пречи на естествената походка. Вземи една голяма хавлия и я навий на ролка. Постави възглавничката на дясното стъпало върху лявата страна на хавлията (или наобратно) и прави малки стъпчици напред с другия крак, докъдето ти е възможно, като обаче тежестта на таза остава назад, върху петата на десния крак. Стъпалата да сочат напред. Постой по минутка на всеки крак. Повтаряй упражнението, ако можеш, няколко пъти на ден. Ако имаш наблизо хълмче, най-добре зарежи хавлията и се разходи по нанагорнище – това е същото упражнение, но още по-хубаво.
Упражнение 5: Разтягане горната част на стъпалото - виж снимката по-горе. Ако стъпалото е чувствително, както се случва при доста хора, подложи постелка или възглавничка - нещо меко, което да те улесни. Задръж колкото ти е възможно до минута и смени крака. Колкото повече отпускаш тежестта на тялото назад, толкова по-предизвикателно ще бъде разтягането.
Ако имаш конкретни оплаквания, проблеми, болежки, иди на преглед при лекар. С този пост исках да покажа, че здравето на стъпалата (а и на структурите над тях) зависи до голяма степен от начина, по който се отнасяш с тях, и знанието за това не е чак толкова сложно или недостъпно. Остава приложението на това знание, което включва редовни упражнения и, по-трудното, но не и невъзможно – някои промени в обичайната стойка на тялото и в гардероба. Покажи на стъпалата си, че ги обичаш! Те ще ти се отблагодарят, като поддържат стабилна твоята къщичка. :)
Ако познаваш някого, който има нужда да се погрижи за стъпалата си, сподели с него този пост!