СКОВАНИ РАМЕНЕ – СВОБОДНИ РАМЕНЕ
В моята практика темата за раменете обикновено изниква в контекста лоша изгърбена стойка или като следствие от травми при трениране. Голямо клише, но абсолютната истина – всичко в тялото е свързано. В случая с раменете – тяхната позиция и тяхното движение са в пряка връзка с гръбнака, лопатките, мускулите на гърба и гърдите, предмишниците, китките, ръцете.
По-конкретно, кои са обичайните ограничения и позиции, от които започват да се появяват проблеми?
Стойка тип „здравеняк с голям гръб“
Без да искам да обидя никого, представи си типичната заплашителна стойка на здравеняк, който търси да те понабие… В този случай скъсените мускули на гърдите и предната част на рамото издърпват самото рамо да стои напред и извъртяно навътре.
В случая работим по възвръщане дължината на стегнатите мускули отпред и балансирането им с мускулите на гърба.
Стойка тип „фитнес дива”
Раменете стоят прибрани назад. Гръдният кош пък е изнесен напред и вероятно лопатките са събрани – типичното инстаграм селфи с изпъчени гърди, издадено назад дупе и закачлив поглед (знам, знам, не ми се получава съвсем). Може би изглежда секси, но изпълнявана редовно и продължително, позата внася много излишно напрежение в тялото – в дълбоката коремна мускулатура, паравертебралната мускулатура, правите коремни мускули, някои от междупрешленните дискове по гръбнака.
Тогава работим по раздвижване на лопатките и релаксиране на стегнати псоаси.
Стойка
„любяща майка”
А можем да я наречем и „офис стойка“. Гръбнакът е доста извит назад – в хиперкифоза. С думи прости: стоим изгърбени, на гръбнака му липсва мобилност да се разгъва. Това поставя и раменете в неизгодна, извъртяна навътре позиция. Подобна картинка се наблюдава при много майки, които носят бебенцата си, като се изгърбват, защото нямат достатъчно сила в горната част на тялото – в гърба. Изсулването на стола в офиса докарва подобна картинка.
Помагайки на гръбнака да се разгъне и изправи, ще помогнем и на раменете да се изместят назад.
„Миши ръце“
Когато използваме ръцете основно за работа на компютър и не се движим особено, пръстите, китките, предмишниците се сковават. Тогава е възможно напрежението да се пренесе към раменете.
В този случай разтягаме и мобилизираме всички тези сковани структури.
Модел
„сковано рамо“
При него движението от раменете – особено сгъването или това да протегнеш ръка нагоре, е ограничено. Какво означава това? Пресягаш се да вземеш чаша от най-горния шкаф, но не осъзнаваш, че изпъчваш гръдния кош, вместо движението да дойде от рамото. Това е ограничение, за което малко хора знаят, защото лесно се прикрива от компенсиращи механизми. Появява се, защото рядко вдигаме ръце над главата и съвсем никога не висим. Така, вместо да движим рамото, всеки път движим гръбнака и го „износваме“ в една конкретна точка/ставичка. Тогава трябва да поработим по мобилизиране на рамото.
А екзистенциалният въпрос за мястото на раменете? Мястото им е там, където са. Позицията им е следствие от всички онези напрежения, които действат върху тях. Работейки върху естествената стойка и подредба на тялото, ще им помогнеш да се подравнят добре, без да ги насилваш да стоят по определен начин. Целта е да минаваш през ежедневието с отпуснати, свободни рамене и ненапрегнати, раздалечени лопатки. Ако забелязваш, че при напрегната ситуация имаш навика да повдигаш раменете, да се свиваш и стягаш, обърни повече внимание на тези реакции на тялото и целенасочено се отпусни, когато премине стресовият момент.
Ако се разпозна в някой или някои от описаните модели, има много какво да направиш. С помощта на упражнения от Ресторативно движение можеш да възстановиш естествената стойка на тялото и добрата мобилност на раменете, гръбнака, лопатките, за да се отървеш от излишното напрежение, а и да можеш да надграждаш добрата физическа форма с качествени тренировки.