ТРУДЕН ЛИ ТИ Е ДЪЛБОКИЯТ КЛЕК? 3 ВАРИАНТА ДА ГО „ПОДПРЕШ“.
Този пост е за онези, за които е невъзможно, трудно или неудобно да стоят клекнали на цяло стъпало.
Спомням си как преди години в час по йога правихме една асана от дълбок клек. Аз бях една от онези, които не можеха да клекнат на цяло стъпало. Точно тогава открих, че това умение ми липсва, и бях озадачена – защо някои го могат, а аз не? Нямах и представа за какво всъщност ми е необходим дълбокият клек, освен за да си изпълня асаната. Дотогава очевидно не ми се беше налагало да го ползвам за каквото и да било!
Днес ми е ясно защо не съм го можела – защото никога не съм го ползвала, от малка. При дълбокия клек глезени, колене и тазобедрени стави се сгъват в пълен обем. А какво поддържа този пълен обем най-добре? Ами… дълбокият клек. Или мъдро звучащото правило е: трябва да клякаме, за да можем да клякаме! :)
Ако си изгубил/а способността да клекнеш и стоиш удобно в тази позиция, е добре да започнеш с упражнения, с които да мобилизираш ставите и подготвиш мускулите. Но дори и с тези подготвителни упражнения, в един момент трябва да изпълниш и самия клек.
Аз самата вече мога да стоя в клек, въпреки че все още не ми е най-удобната позиция и има още доста “за изглаждане”. Много ми помагат вариантите от трите снимки, при които ползвам предмети от средата като патерички, за да мога да постоя по-продължително в позицията.
На първата снимка е вариант, при който подпирам гърба – обикновено го практикувам, подпирайки се на стена в метрото или на места, където се налага да чакам; с раницата на гърба е много удобно. Във втория вариант подпирам петите на нещо повдигнато – той е най-лесният и приложим за почти навсякъде вариант, защото лесно може да се регулира височината на петите според възможностите на тялото; когато съм вкъщи, за под петите ползвам нагънато одеало или тефтер. Третия вариант ползвам най-вече вкъщи – при него се придържам с ръце за някакъв предмет пред мен – за крака на масата, за някой шкаф; ползвам го, например когато гледам телевизия или нещо на компютъра.
Надявам се, че тези лесни варианти ще ти помогнат да внесеш повече клекове в деня си - тялото ще ти бъде благодарно!
ПП: Ако усещаш някакви болежки при дълбокия клек - в коленете или в други стави, го остави за известно време и се върни към подготвителните упражнения.