ПО ПЪТЯ КЪМ… ПЛОСКОСТЪПИЕ?
Винаги съм имала високи сводове на стъпалата и приемах това за даденост. Напоследък обаче, с работата по подравняване на тялото, започнах да се уча да наблюдавам себе си, и се оказа, че нещата са се попроменили, и високите ми сводове са потеглили надолу. Дори и мисля, че знам кога се е случило това! По време на първата ми бременност стъпалото ми „порасна“ с повече от половин размер, като после не се върна в първоначалното си състояние, което много ме озадачи. Едва след като задълбах в темата „стъпала“ в програмата Ресторативно движение, схванах какво се е случило: пропадането на свода води до „разстилане“ на стъпалото, включително и в посока напред. В края на видеото по-долу можеш да видиш очертание на двете състояния на стъпалото ми: при първоначалното очертание сводът е пропаднал до някаква степен и това е естественото ми състояние в момента; във втората част изкуствено съм активирала мускулите, които поддържат свода. Има да се свърши доста работа по мобилизиране и подсилване на структурите.
Според личните ми наблюдения, голяма част от хората са тръгнали по същия път, поне стъпалата им, и вероятно нямат представа за това (и хората, и стъпалата им :)). И точно затова подготвих този пост и видео.
По отношение на стъпалото може да се разглеждат три свода, но в случая говорим за най-големия свод – този, който се образува от вътрешната страна. Реално не съществува една анатомична част, която да оформя този свод. От биофизична гледна точка сводът на стъпалото се образува от едновременната инервация на мускулатурата на стъпалото и външните ротатори на бедрата (тазова мускулатура). Тази форма зависи и от ориентацията на костите и дължината на сухожилията в стъпалото.
Състоянието, което показвам във видеото, не би било диагностицирано като плоскостъпие, защото ще мина с шестица стандартния двуизмерен тест – отпечатък, който показва каква част от ходилото има контакт със земята. Плоскостъпието, обаче, е състояние, което се определя от поведението на ходилото, на глезена, на подбедрицата, на бедрото, на тазобедрената става. Засяга цялата долна част на тялото и съответно би могло да създаде проблеми и по структурите до таза, например болки в коленете. Но този процес на пропадане на свода в много случаи може да се спре, дори и да се обърне.
Не съм медицинско лице и ако имаш здравословен проблем, включително със стъпалата, следва да се обърнеш към лекар и да следваш неговите инструкции. Но има толкова много стъпки, които можеш да свършиш сам/а. Видеото по-долу е подготвено като кратко ръководство, с чиято помощ можеш да определиш дали твоите стъпала са тръгнали надолу… по пътя към плоскостъпие. Проверката, която давам, може да бъде и твоята първа стъпка за спиране пропадането на сводовете.
Оттук нататък можеш да свършиш много активна работа по:
- подравняване на стъпалата и цялата долна част на тялото до таза
Стъпалата ти сочат ли настрани, когато ходиш? Накъде сочат коленете? А къде пада тежестта на таза, погледнат в профил? (ще пиша отделно за маркерите за подравняване)
- мобилизиране на стъпалото
Мобилизирането означава възстановяване способността на ставите вътре в стъпалото (33 на брой за всеки крак!!!) да се движат една спряма друга, което дава възможност стъпалото да променя формата си и да се адаптира, когато например стъпва на неравен терен. И понеже формата на свода се образува от подреждането на ставичките, тяхното раздвижване ще даде възможност на този свод да се появи отново.
- възстановяване на нервно-мускулния контрол в тези части от стъпалото, в които той липсва
Опитай да вдигнеш големия пръст на крака самостоятелно и без усилие. След това опитай да повдигнеш петте пръста на крака един по един и после да ги свалиш обратно – като мексиканска вълна. Ако не се получава съвсем или изобщо, това означава, че командният център (мозъкът) не само е изгубил управлението над тези части от тялото, но и дори не знае къде се намират. Последствието е, че няма кой да задейства мускулите на тези места, съответно – намалява кръвооросяването, притокът на кислород… С една дума, спри да пренебрегваш пръстчетата на краката!
- възстановяване дължината и функцията на мускулите в и около стъпалото
Ако не можеш да разтвориш пръстите на краката (по аналогия с тези на ръцете), мускулчетата между тях вероятно са скъсени и нефункциониращи. Това вероятно важи и за доста други мускули в долната част на тялото. И понеже всичко е свързано, стъпалото не може да ходи естествено без оптимално дълги мускули на подбедрицата, на задното и предното бедро, без функционални ротатори на тазобедрената става.
Необходимите стъпки са прости, но изискват постоянство. Ако темата е полезна и интересна, дай своя коментар и мога да подготвя практически пост с първи стъпки по възстановяване фунционалността на стъпалото.
Засега: приятно изследване!